1. Какво да видя?
Смилян е село в община Смолян. Разположено е на двата бряга на река Арда. Надморската височина на селото е около 800 метра.
Параклисът „Св. Архангел Михаил“ е едно от най-удивителните и екзотични места край с. Смилян. Открит е на Архангелов ден. С годините той се превръща в духовно място за жителите от всякаква етническа принадлежност, като ги обединява в едно. Изграден е изцяло от камък и поради срастването му със скалата и кръста, простиращ се на върха на тази скала, той привлича любопитството на всеки турист, като го кара да мине по новоизградения път през комплекса. Не малко са хората, спрели да запалят свещ и да се помолят. Това е единствения параклис в района на с. Смилян.
Всяка година се отбелязва празника на смилянския фасул, на който се избират крал и кралица на боба. Празникът се организира от читалище „Асен Златаров”.Село Смилян е прочуто с производството на едрия салатен фасул. По време на празника се организират конкурси – за най-добър производител, за пано от фасул, за кулинарно ястие от фасул. Самодейният състав към читалището изнася програма от тематични скечове, свързани с отглеждането и обработката на фасула като традиционен поминък. Провежда се от 2003-а всяка година в последния уикенд на ноември. В момента селото се бори за патент на оригиналния си продукт. В Смилян можете да видите музей на фасула. Всяка последна събота и неделя на месец август в китното и приветливо родопско селце се провежда традиционният за това място събор „Бащино огнище“. На него се избира „Мис Крава“.
От превратната история на с. Смилян изцяло е запазена Часовниковата кула построена от устовски дерибей. Тя е високата над 10 метра. Първоначално е строена за наблюдателница. Отгоре се виждат пътя и цялото поречие на река Арда и местните жители навреме са били предупреждавани, ако идва враг. Пред кулата е издигнат монумент на Висарион Смолянски, който е зверски убит по времето на второто масово помохамеданчване.
2. Как да стигна?
Пътят за Смилян минава през областният център Смолян.
До града води един основен път – Пловдив – Смолян. Останалите шосета са от второстепенно значение и не са добре поддържани. Въпреки това, ако идвате от Югоизточна България е добре да минете за по-пряко през Кърджали и Ардино. От Югозападна България най-бързо се достига през Разлог – Гоце Делчев и Доспат.
София 260 км. Ардино 63 км. Благоевград 251 км. Бургас 357 км. Варна 467 км. Велико Търново 286 км. Видин 478 км. Враца 367 км. Девин 54 км. Кърджали 97 км. Мадан 29 км. Момчиловци 25 км. Неделино 68 км. Пампорово 29 км. Плевен 298 км. Пловдив 112 км. Русе 386 км. Силистра 487 км. Сливен 249 км. Смолян 17 км. Стара Загора 179 км. Хасково 143 км. Чепеларе 40 км. Широка лъка 37 км. Шумен 375 км.
3. Къде да отида в региона?
В близост до Смилян има и ферма за щрауси, която е отворена за посещения – просто следвайте табелите по пътя към село Арда. Гледката на тези екзотични птици сред дивната родопска природа наистина си заслужава.
Тъй като се намира на брега на река Арда, Смилян е подходящо място за рибарите. Уловът включва мряна, пъстърва и кефал и привлича много рибари през топлите месеци – местата за риболов около селото са включени в списъка на най-атрактивните риболовни дестинации за рибари от цялата страна.
Има какво да видите и в околностите. На 5 км от селото по пътя за с. Могилица се намира пещера Ухловица. Пещерата е известна с красивите си образувания, някои приличащи на корали.
Друга пещера в района на селото е Полянската пещера. Тя се намира на левия бряг на р. Арда на 1 км след края на с. Смилян по шосето за гр. Рудозем (на около 250 м след каптирания за гр. Рудозем извор), на югоизточния склон на около 15 м денивелация над реката. Входът е с размери 2 Х 3 м и гледа на юг. Пещерата е диаклазна, с една висока и широка галерия.
На разстояние 1.5 км. от местността “Аламушница” се намира пещера „Крайпътна“. Пещерата е с дължина 38 м. и височина 1,91 м. Обитавана е от прилепи, чието гуано по пода в комбинация с глинения пласт прави придвижването сравнително рисково. През 2005 г. зоолози регистрираха в нея непознат за науката вид насекомо, което я прави ценна от научна гледна точка. Затова достъпът до пещерата е ограничен и става само с водачи-спелеолози. Пещерната фауна е в процес на проучване и в сравнение с останалите пещери от района е доста богата.
Сред забележителности в близост до Смилян са Агушевите конаци в село Могилица, тракийското светилище на връх Ком, което се датира от IX-II век пр.н.е., както и няколко пещери.
На 17 км. се намира областният център Смолян. Пръснати като зърна на броеница къщите в града са строени така сякаш следват гънките на планината. Строителството на къщи е майсторство, предавано от поколения наред. В Смолян са запазени къщи и църкви, строени през XVIII – XIX век, достоверно отразяващи бита на родопчани в миналото – Пангаловата къща (1860г.), Алибеевия конак (1751г.), Келевската къща (1860г.), Сгуровата къща (1866г.).
4. Къде да нощувам?
Вила Кати се намира в сърцето на Родопа планина, във великолепното, уютно село Полковник Серафимово, България. Районът е известен с великолепната и разнообразна природа, чист въздух и дълбоки културни традиции. Поради стратегическото си местоположение, Полковник Серафимово се превърна в любимо място за почивка на всички, които искат да се наслаждават на спокойствие и тишина, като в същото време са в непосредствена близост до…
Посещавайки Люлюковата къща Вие имате възможността да се насладите на спокойствието и красотата на уникалната Родопа планина, чистия горски въздух и несравнимия селски уют. Погледът привличат къщите на 17-те махали на селото, накацали като ята птици по няколкото хълма на красива, своеобразна долина. Къщата е разположена в село Полковник Серафимово, на 10 км от гр. Смолян (110 от Пловдив). Намира се на площада в центъра на селото. Предлага луксозна … Още..
5. Къде да се забавлявам?
6. Какво трябва да знам?
По време на османското робство местните жители са подложени на насилствено помохамеданчване. Джамията на селото е изградена върху останките на опожарената църква “Св. Петър и Павел”. Въпреки тези събития, днес различните религиозни групи мирно съжителстват в селото и то е прекрасен пример за място на етническа толерантност.
Името на село Смилян идва от създателите му – славянските племена смолени. Реално името на селото е било Смолен.
Последни коментари